ריצוף למטבח

ככלל, הריצוף שאתם בוחרים למטבח הבית לא אמור להיות שונה מהריצוף של חדר הסלון, פינת האוכל או החללים הסמוכים לחדר המטבח. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם עבור חללים אלה נבחר סוגים מאוד ספציפיים של ריצוף, הן משיקולי עיצוב והן משיקולים פונקציונליים רלוונטיים כמו למשל בחירת ריצוף פרקט עם בידוד תרמי מוגבר. במקרים אלה, פתרונות העיצוב שתבחרו לחללים הסמוכים לאו דווקא יתאימו גם לחדר המטבח ולכן, על אף שבמרבית המקרים ריצוף למטבח הוא חלק בלתי נפרד מהמכלול הכולל של ריצוף לבית, ישנם מספר פרמטרים שכדאי להכיר בכדי להבטיח שאתם בוחרים תמיד בריצוף הנכון, גם כשהדברים אינם ברורים בתמונה הגדולה.

אז איך לבחור ריצוף למטבח?

ובכן, לפחות ברמה העיצובית, ריצוף מטבח לא אמור להיות שונה מהריצוף הכולל שאתם בוחרים לבית. למעשה, בהיעדר סיבה מובחנת וברורה לבחירת ריצוף שונה במיוחד לחדר המטבח, או לצורך העניין לכל חדר אחר בבית, לא מומלץ ליישם סוגים שונים או עיצובים שונים של ריצוף בין החדרים השונים. כך למשל, אם אתם מעוניינים לרצף את חלל הסלון ופינת האוכל עם פרקט, זה בהחלט יכול להיות סביר ומתבקש שבחדרים האחרים תיישמו ריצוף גרניט פורצלן אחר. מאידך, אם בחרתם ריצוף גרניט פורצלן בעיצוב כלשהו לסלון ולחדר האוכל, קשה לחשוב על סיבה פונקציונלית כלשהי שעיצוב זה לא ימשיך ויימתח גם אל תוך חדר המטבח.

בתחום של ריצוף מטבח ישנן מספר תפיסות מקובלות שכדאי לדבר עליהן על מנת לסייע לכם להבין כיצד נכון לבחור ריצוף למטבח. אחת התפיסות אומרת שרצפת המטבח אמורה להיות כזאת שלא מתלכלכת בקלות, כמו למשל ריצוף אפור למטבח, שכן חדר המטבח הוא אולי החדר הפעיל ביותר בבית ולכן מייצר גם המון לכלוך. בפועל, אין תפיסה שגויה יותר מזו. בכל הקשור לאוכל שאנחנו אוכלים ולסביבה בה אנו חיים, אין ערך חשוב יותר מאשר ערך הניקיון. כשאתם נכנסים למטבח, אתם לא רוצים להרגיש שאולי הרצפה מלוכלכת ואתם פשוט לא רואים את זה. כשאתם נכנסים למטבח אתם רוצים להרגיש שהמקום נקי והיגייני לחלוטין. זה שתסתירו את הלכלוך עם רצפה כהה, אולי יחסוך לכם שטיפת רצפה, אבל יפגע מאוד באווירה ובחוויית השימוש בחדר המטבח. כמו כן, שימו לב שרצפה כהה יכולה לבלוע בקלות את קרני האור ולהשרות אווירה מעט קודרת ועגמומית, גם כאשר המטבח נהנה מחדירת אור טבעי רב.

אם אתם ממש אוהבים את מראה הפרקט ורוצים לשמר מראה אחיד של פרקט גם בחדר המטבח, מומלץ להימנע מהתקנת פרקט אמיתי ובמקום זאת לבחור פתרון ריצוף דמוי פרקט. ריצוף דמוי פרקט הוא ריצוף גרניט פורצלן בעל מרקם ומראה מדויק מאוד של פרקט. אפשר כמובן להבחין בכך שלא מדובר בפרקט אמיתי, אבל התחושה של אחידות עיצובית ושל החמימות האופיינית לריצוף פרקט היא לגמרי אמיתית. פרקט סינטטי אינו מומלץ במיוחד לחדר המטבח, שכן מדובר בחדר רטוב שבו יכול הפרקט להיהרס לאחר שנים בודדות ואפילו חודשים, אם כי לא חייבים לשלול את האופציה הזאת במקום ואפשר בהחלט לבחון דגמים שדווקא כן יכולים להתאים גם לחדר המטבח, שהוא אמנם חדר רטוב, אבל לא כמו חדר האמבטיה.

ריצוף מטבח כפרי או מודרני?

אם אתם מתלבטים בין ריצוף מטבח כפרי ובין ריצוף בסגנון מודרני, כנראה שלא עשיתם תכנון יסודי של הריצוף הרצוי לכם. לפני שאתם ניגשים לאולם התצוגה כדי לבחור ריצוף ולפני שאתם מקבלים החלטה על אופן הריצוף, האם הדבקת ריצוף או החלפת ריצוף קיים, אתם רוצים לשבת עם עצמכם ולהבין בדיוק מה אתם רוצים ואיך אתם רוצים שהמטבח שלכם ייראה. בהיבט זה עליכם להחליט תחילה מהי האווירה שתרצו במטבח שלכם – כפרית ועשירה או מודרנית מיושרת ומינימליסטית? צבעים בהירים ואחידים או צבעים כפריים של עץ ונחושת? איך אתם רואים את המטבח שלכם בדמיונכם ואיך אתם רואים את עצמכם נהנים לשהות במטבח הזה? תהליך חשיבה זה הוא אינדיבידואלי לכל אחד ואין נוסחה אחידה לכולם, אבל בגדול, אתם רוצים לראות את הדמיון האולטימטיבי שלכם בעיני רוחכם, מבלי שאתם מושפעים ממצבי רוח חולפים, ממגזינים צבעוניים או מביתם של השכנים. הדברים צריכים להיות מתאימים לכם ולכם בלבד, גם אם התוצאה הסופית חורגת מכל טרנד עכשווי.

רק לאחר שגיבשתם לעצמכם את הקווים המנחים לעיצוב הבית ואת הקווים האדומים שאותם אתם לא רוצים לחצות, רק אז תוכלו להגיע לאולמות התצוגה ולבחור את דוגמאות הריצוף שעונות להעדפות שהגדרתם. שימו לב, שלא לחינם אמרנו "עיצוב הבית" ולא "עיצוב המטבח" – המטבח הוא חלק בלתי נפרד מהבית והעיצוב שלו צריך להיות תואם לעיצוב הכולל של הבית. אם אתם מעדיפים בית בעיצוב מודרני לחלוטין ומטבח בעיצוב כפרי לחלוטין, ייתכן שלא חשבתם על הדברים עד תום. במטבח תוכלו לשלב כמובן אלמנטים עיצוביים שייחודיים לו ובכלל זה גם ריצוף למטבח, אבל הקו המנחה הוא שהמטבח הוא המשכו של הבית והוא חלק בלתי נפרד ממנו, גם בעיצוב וגם בריצוף.

כמה עולה ריצוף מטבח?

עלותו של ריצוף מטבח יכולה להשתנות מאוד בהתאם לדוגמת העיצוב, סוג הריצוף, איכות האריחים, גודל האריחים, מאפייני העיצוב של האריחים (מרקם, שילובי גוונים וכן הלאה) ולא פחות מכך, גם מעלות הייצור של הריצוף הספציפי ורמת הביקוש לו. יחד עם זאת, בבחירת ריצוף למטבח מחיר הוא לא הנושא שצריך להטריד אתכם. ריצוף הוא פריט עיצוב חשוב מאוד בעל השפעה דרמטית על האווירה והוא צפוי ללוות אתכם במשך עשורים. על כן, הקפידו תחילה לעשות את הבחירה הנכונה ברמה העיצובית והפונקציונלית ולאחר מכן תוכלו לבחון אופציות שונות של תמחור כדי להתאים את הבחירה שלכם למסגרת התקציב שעומד לרשותכם. זה הסדר וכך זה צריך לעבוד.

דוגמאות לריצוף למטבח

דוגמאות לריצוף כפרי למטבח

דוגמאות לריצוף צבעוני למטבח

ריצוף שחור למטבח

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »