ריצוף מרפסת

המרפסת, שלא כמו גינה, היא מרחב חוץ שמהווה חלק מחלל הפנים של הבית, אם אפשר להגדיר זאת כך. זהו המרחב היחיד שבו אנחנו יכולים ליהנות מישיבה באוויר הפתוח מתחת לכיפת השמים ובו בזמן להרגיש שאנחנו יושבים ממש בבית. לא לחינם אנשים משקיעים משאבים רבים בבנייה ועיצוב של מרפסת גדולה, מרווחת, מעוצבת ומרוהטת. בתוך כל זה, ריצוף למרפסת הוא אחד מפריטי העיצוב החשובים ביותר במרפסת ולא בכדי. כמו בכל פרויקט עיצוב, גודל או שטח הפנים של פריט העיצוב מהווה מרכיב מפתח בהשפעתו על המרחב העיצובי בו הוא ממוקם. ריצוף לבית הוא פריט עיצוב בעל שטח פנים גדול במיוחד, השני בגודלו אחרי קירות הבית ולכן בעל השפעה דרמטית על האווירה והעיצוב. מכל הסיבות האלה, בבחירת ריצוף מרפסת חוץ, אתם רוצים להשקיע את המאמץ הנדרש לביצוע הבחירה הנכונה ולא פחות מכך, להקפיד על עמידה בעקרונות החשובים של ריצוף חוץ, עליהם נסביר ממש כאן בשורות הבאות.

ריצוף חוץ – עקרונות מפתח

מבחינת בחירת העיצוב בפרויקט ריצוף מרפסת, מרחב האפשרויות העומדות בפניכם הוא אינסופי, באופן מילולי. אבל עוד לפני שאתם בוחרים את העיצוב של ריצוף מרפסת שמש, חשוב לוודא שאתם בוחרים את סוג הריצוף הנכון ועוד לפני בחירת הסוג המתאים מתוך שלל סוגי ריצוף חוץ, עליכם להתמקד בריצוף חוץ בלבד. ריצוף חוץ הוא ריצוף שמיועד לעמוד בפגעי מזג האוויר ולספק לכם משטח דריכה נוח ובטוח לשימוש. לשם כך, עליו לעמוד בשני עקרונות מפתח – א', עמידות מלאה ברטיבות, לחות, קרינת שמש ישירה ואפילו השפעות אפשרויות בגין רוחות חזקות וב', ריצוף מחוספס שימנע החלקה בדריכה על רצפה רטובה.

סוגי ריצוף חוץ

כפי שתוכלו לגלות בבדיקה פשוטה של השוק, בקטגוריה של ריצוף חוץ תוכלו למצוא סוגים רבים ומגוונים של ריצוף ובכלל זה ריצוף חוץ דמוי עץ, ריצוף חוץ דמוי פרקט, ריצוף חוץ בטון, ריצוף חוץ גרניט פורצלן ועוד. יחד עם זאת, סוגי ריצוף אלה אינם זהים למקביליהם בחלל הפנים של הבית. כך למשל, ריצוף דמוי פרקט המיועד למרחב חוץ לא יכול להיות עשוי פי וי סי, שכן ריצוף כזה לא יחזיק מעמד אפילו עונה אחת של השנה ללא שחיקה ודפורמציות. אם אתם רוצים לעגן את המראה של דק גם במרפסת הבית באמצעות ריצוף חוץ דמוי דק, יהיה עליכם לבחור בפורמט של ריצוף חוץ גרניט פורצלן המגיע עם דוגמת עיצוב של דק. זהו אמנם פתרון ללא אותנטיות רבה, לא במגע העצי ולא בתחושה העצית, אבל זהו פתרון שיעניק לכם את המראה הקרוב ביותר לדק אותנטי וגם יחזיק מעמד לאורך שנים ארוכות ללא כל שחיקה.

ריצוף מרפסת הוא אינו ריצוף גינה

אחת הטעויות שאתם לא רוצים לעשות היא להתייחס למרפסת שלכם כאל גינה או כאל פינת הטבע האולטימטיבית שלכם. זה כמובן יכול לעבוד אם זהו הקו העיצובי הדומיננטי אותו תרצו להחיל במרפסת הבית, אבל לשם כך נדרשת תכנית עיצוב מעמיקה ומקיפה. אם אתם לא מתכוונים לעבוד על פי תכנית מקיפה כזאת, חשוב שתשאירו את האופי הביתי גם במרפסת הבית. ריצוף גינה או ריצוף שביל גינה, מבוצע בדרך כלל באמצעות ריצוף חוץ אבן. זהו ריצוף בעל אופי מובהק של אדמה וטבע ולרוב אינו מתחבר לריצוף הפנים של הבית. במרפסת, אתם רוצים מעין המשכיות בין חלל הפנים ומרחב החוץ של המרפסת ואת ההמשכיות הזאת תוכלו ליצור גם ובעיקר באמצעות הריצוף. בהתאם לכך, בריצוף גינה אתם יכולים לבחון פתרונות לריצוף גינה, אפשרויות ריצוף גינה דמוי דק ותהליכים של ריצוף ואיטום גינה, אבל בכל הקשור לריצוף המרפסת, אתם רוצים לשמר המשכיות עיצובית בין חלל הפנים ובין המרפסת, המשכיות שחייבת לבוא לידי ביטוי גם בסוג הריצוף ובעיצוב שלו.

כמה עולה ריצוף למרפסת?

ככלל, ריצוף למרפסת לא אמור לעלות באופן משמעותי יותר או פחות מאשר ריצוף רגיל לבית. יחד עם זאת, מאחר ומדובר בריצוף ייחודי, שמאופיין בעיקר בקווי העיצוב שלו ובמיוחד במקדם החספוס והאיטום של האריחים, ריצוף זה בהחלט צפוי לעלות לכם מעט יותר מאשר ריצוף הבית. מצד שני, מדובר בשטח קטן מאוד ביחס לשטח הכולל של הבית, כך שכל פער במחיר למטר מרובע, אינו מצטבר לסכום משמעותי שאמור למנוע מכם לבחור למשל באופציה של ריצוף מרפסת דמוי דק על פני ריצוף חוץ זול וסתמי. כמו בכל סוגי הריצוף, גם העלות של ריצוף מרפסת גג, ריצוף מרפסת קטנה או ריצוף מרפסת בכלל, נעה בטווח שבין עשרות שקלים למטר מרובע עבור מרבית הדגמים וסוגי הריצוף ועד מאות שקלים עבור סוגי הריצוף היותר יוקרתיים. גם אם תבחרו בריצוף היותר יוקרתי, עדיין מדובר בריצוף של שטח בן מספר מצומצם של מטרים מרובעים ולכן המחיר הכולל של ריצוף המרפסת לא ישתנה הרבה בהתאם לסוג הריצוף שתבחרו.

מצד שני, אתם לא רוצים לרצף את המרפסת שלכם בריצוף יוקרתי יוצא דופן, כשכל יתר הבית מרוצף בריצוף סטנדרטי יותר ובאופן ששני סוגי הריצוף הללו אינם מתכתבים זה עם זה. ככלל, הסדר צריך להיות כזה: תחילה, הקפידו על כך שאתם מתמקדים בריצוף חוץ שמגיע עם רמת החספוס והאיטום הרצויה ועם העמידות הנדרשת בפני פגעי מזג האוויר. לאחר מכן, בדקו עיצובים וסוגי עיצובים שיכולים להתאים לכם יותר מאחרים ולבסוף, בדקו גם את המחירים של כל האופציות השונות, מתוכן לבטח תוכלו למצוא את האופציה שמתאימה לכם גם בעיצוב וגם במחיר מבלי להשפיע באופן דרמטי על מסגרת התקציב העומדת לרשותכם לצורך ריצוף המרפסת, יהיה שטחה הכולל אשר יהיה.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »