ריצוף חוץ

גם אם אתם רוצים לרצף את מרפסת הבית עם אותה דוגמת ריצוף של הבית כולו, חשוב שתעשו את זה בדרך הנכונה ולשם כך עליכם להכיר את הקטגוריה הייחודית של ריצוף חוץ. הפרמטר המרכזי שמשפיע על כל החלטת ריצוף למרפסת או ריצוף גינה הוא הפרמטר של פגעי מזג האוויר ובשורות הבאות תוכלו ללמוד כיצד סוגי ריצוף חוץ שונים, מעניקים לכם את המענה לפגעי מזג אוויר אלה.

בחירת ריצוף חוץ – השיקולים הפונקציונליים

במכלול השלם של ריצוף לבית, ריצוף חוץ הוא ריצוף ייחודי שהמאפיין הפונקציונלי המרכזי שלו הוא החשיפה הרציפה שלו לפגעי מזג האוויר – רטיבות, לחות, גשמים, קרינת שמש ישירה, רוחות וכדומה. הקטגוריה של ריצוף חוץ כוללת למשל ריצוף מרפסת, ריצוף מבואה, ריצוף שביל גינה, ריצוף חניה פרטית, ריצוף מרפסת גג וכן הלאה. בכל המקרים הללו, הריצוף חשוף באופן קבוע לפגעי מזג האוויר וזה אומר שהוא צריך לעמוד בשני קריטריונים חשובים ואלו הם:

מקדם חספוס של ריצוף למרפסת או לגינה

מקדם החספוס קובע את רמת החספוס של אריחי או משטחי הריצוף. בתוך הבית, אנחנו רוצים ריצוף כמה שיותר חלק, אבל במרפסת, בגינה או בשביל הגינה, כאשר אלו מוצפים במי גשמים, אנחנו רוצים להרגיש בטוחים לצעוד עליהם ללא חשש מהחלקה. בהתאם לכך, המאפיין המרכזי של ריצוף חוץ הוא מקדם חספוס גבוה יותר ואם תמששו בידיכם את האריחים המיועדים לריצוף חוץ, תוכלו להרגיש את מידת החספוס הגבוהה בעצמכם. דברים אלה נכונים בעיקר במקרה של ריצוף חוץ גרניט פורצלן, ריצוף חוץ דמוי פרקט או ריצוף חוץ בטון – במקרים אלה, נהוג בדרך כלל ליישם משטחים ואריחים חלקים לחלוטין וכאשר אלו מוצבים במרחב חוץ, חשוב לבחור דווקא בוורסיה היותר מחוספסת שלהם.

איטום של אריחי ריצוף גינה או ריצוף למרפסת

בפרויקט ריצוף מרפסת שמש או ריצוף מרפסת חוץ, חשוב מאוד שכל החיבורים מן האריחים יהיו אטומים לחלוטין לחדירת מים וזה בדיוק מה שעושים במסגרת ריצוף ואיטום גינה. אבל לא פחות חשוב מכך, איטום כזה צריך להיות גם נחלתם של האריחים עצמם. כך למשל, אם אתם בוחרים באופציה של ריצוף חוץ אבן, חשוב מאוד שתבחרו אבן בעלת מקדם ספיגה נמוך מאוד וכן חשוב שתוודאו כי האבן עברה תהליך איטום באמצעות שכבת הגנה ייעודית. בשיש למשל, נהוג למרוח דבק שיש שחודר לכל החרירים הקטנים הפזורים על פני שטח הפנים של האריח ולמעשה אוטמים את האריח בשכבה עמידה וצפופה. חדירת מים לתוך האריח, יכולה לגרום לאורך זמן, לנזק לאבן ולהופעת כתמי רטיבות מכוערים ומכך אתם רוצים להימנע.

בחירת ריצוף חוץ – השיקולים האסתטיים

בבחירת ריצוף חוץ, חשוב מאוד שתהיה גם התאמה בין העיצוב והמאפיינים האסתטיים של העיצוב ובין אלו של הסביבה בה הוא מותקן. כך למשל, בגינה נרצה ליצור אווירה עשירה בטבע, עץ ואדמה ולכן מתוך המגוון הרחב של פתרונות לריצוף גינה, נעדיף בדרך כלל ריצוף גינה דמוי דק או דק אמיתי. לעומת זאת, בפרויקט של ריצוף מרפסת קטנה או מרפסת שמש גדולה, נעדיף בדרך כלל המשכיות בין ריצוף הפנים של הבית ובין ריצוף המרפסת ולכן נבחר בדרך כלל ריצוף גרניט פורצלן או שיש עם אריחים בעלי מקדם החספוס הנדרש. אם בכל זאת תרצו להעניק למרפסת שלכם אופי טבעי יותר, תוכלו לבחור בסוג ריצוף מרפסת דמוי דק, שיעניק לכם בדיוק את זה. בשביל הכניסה לבית, נעדיף בדרך כלל משהו בין האופי הטבעי של הגינה והאופי הבנוי של הבית ולמטרה זו, אין מתאים יותר מאשר ריצוף אבן טבעית, אם כי גם את שביל הגינה ניתן לרצף בדק, דמוי פרקט או גרניט פורצלן מתאים.

ישנם כיום פתרונות מגוונים מאוד לריצוף מרחבי חוץ ובהם גם ריצוף חוץ דמוי דק או ריצוף חוץ דמוי עץ, שמעניק לכם את האופי האסתטי המועדף עליכם, אבל מציע גם עמידות גבוהה יחסית בשל מאפייני הייצור של הריצוף בתהליך ייצור שנועד בדיוק למטרה זו.

ריצוף שביל גינה או מרפסת – כמה זה עולה?

ובכן, כמו בכל הסוגים של פתרונות ריצוף לבית, גם בקטגוריה של ריצוף חוץ אפשר למצוא פתרונות שונים, הנבדלים זה מזה לא רק במאפייני האיכות והאסתטיקה שלהם, אלא גם ברמת המחיר. בכל מקרה, מחיר לא אמור להיות הפרמטר שיכריע את ההחלטות שתקבלו בנושא ריצוף חוץ. סוגיית הבטיחות בשימוש בריצוף חוץ למשל, היא סוגיה אמיתית שאין להתעלם ממנה ולכן תמיד נכון להשקיע בריצוף מחוספס ועמיד, גם אם הוא יעלה לכם מעט יותר יקר. כמו כן, אם אתם מוגבלים על ידי מסגרת תקציב נמוכה יחסית, תוכלו למצוא פתרונות יפהפיים של ריצוף חוץ זול ובכלל זה ריצוף חוץ דמוי דק או דמוי פרקט. ריצוף הדק נחשב לריצוף יקר יחסית, אבל אם אתם רוצים להשיג את המראה של דק אותנטי מבלי להשקיע בכך תקציב מופרז, תוכלו בהחלט לעשות זאת באמצעות קטגוריית דמוי דק.

איפה מזמינים ריצוף חוץ אבן או ריצוף חוץ דמוי עץ?

כל אולם תצוגה ובית עסק המציע פתרונות ריצוף לבית, יודע להציע גם פתרונות של ריצוף חוץ. יחד עם זאת, ישנם בתי עסק המתמחים באופן ספציפי בסוגי ריצוף חוץ ויודעים להציע לכם מבחר גדול יותר של אפשרויות, גם בריצוף הדק, גם בריצוף הפרקט, גם בריצוף האבן וגם בריצופי הדמוי התואמים. בתי עסק אלה מתאימים בעיקר לריצופים מיוחדים מעץ, בהם תוכלו למצוא ריצופי דק ממגוון סוגי עצים, במגוון מרקמים וגוונים. בכל יתר סוגי הריצופים, כל אולם תצוגה שמציע ריצוף גרניט פורצלן, שיש, דק או פרקט לבית, יודע להציע בדרך כלל גם את הגרסה המתאימה של ריצוף חוץ, לרוב באותה דוגמה בדיוק, רק עם מקדם חספוס גבוה יותר.

דוגמאות לריצוף גינה ומרפסת שמש

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »