הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת ריצוף ישן בריצוף חדש או הדבקת ריצוף חדש על גבי הריצוף הישן. את אופציית ההחלפה פשוט מאוד להבין: מסירים את הריצוף הישן ומתקינים ריצוף חדש לחלוטין עם טיט חדש, אבל מה זה הדבקת ריצוף על ריצוף קיים? איך עושים את זה והאם זאת בכלל אפשרות שאתם רוצים לשקול? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

הדבקת ריצוף לבד

ובכן, הדבקת ריצוף על ריצוף זה בדיוק כפי שזה נשמע. במקום להסיר את הריצוף הישן ולהתקין במקומו ריצוף חדש, מבצעים הדבקה של ריצוף חדש על גבי הריצוף הישן מבלי להסיר אותו כלל. כפי שניתן להבין כבר בשלב הזה, לפעולה זו ישנם חסרונות ויתרונות שונים, שאותם אתם רוצים לקחת בחשבון לפני שאתם מקבלים החלטה. ככלל, הדבקת אריחים על ריצוף קיים מציעה יתרון אחד מובהק והוא ייתור הצורך בפירוק הריצוף הקיים. חיסכון שלב זה בתהליך הריצוף יכול להיות דרמטי בסך העלויות הנדרשות לצורך התקנת הריצוף החדש ויחד עם זאת, האמת היא שהדבקה של ריצוף חדש על גבי ריצוף קיים היא משימה מורכבת לא פחות ואם מבצעים אותה בצורה מקצועית ויסודית, היא יכולה להיות גם לא פחות יקרה.

מן הצד השני, לאפשרות של הדבקת ריצוף יש לא מעט חסרונות, או שנכון יותר להגדיר אותם כאתגרים:

  • למרות המיתוס, עלות הדבקת ריצוף אינה פחותה מהחלפת ריצוף עם טיט חדש. כמו בכל שירות, גם מחיר הדבקת ריצוף נקבע על סטנדרטים של מקצועיות וכפי שתוכלו לקרוא להלן, ישנם לא מעט אתגרים בהדבקת ריצוף, אתגרים שההתמודדות עימם יכולה בעצמה לייצר עלות לא קטנה.
  • הרמה לעולם אינה זהה להחלפת ריצוף – רצפים יוכלו להציע לכם את כל סוגי הדבקות הריצוף שרק תרצו ובכלל זה הדבקת ריצוף על עץ, הדבקת ריצוף גרניט פורצלן ואפילו הדבקת דק על ריצוף אבן. יחד עם זאת, שכבת הריצוף החדשה תלויה מאוד במצבו של הריצוף המקורי ולרוב לא ניתן להגיע לשלמות בביצוע, כפי שניתן להגיע בהחלפת ריצוף מן היסוד. למעשה, בכדי להגיע לרמה גבוהה של הדבקת ריצוף, נדרשת עבודה רבה, שלרוב יכולה להעלות את הרף של מחיר הדבקת ריצוף לזה של החלפת ריצוף באופן יסודי.
  • הדבקת ריצוף בבניינים ישנים, מחייבת אישור מהנדס בשל תוספת המשקל של הריצוף החדש בנוסף לזה של הריצוף הקיים.
  • הדבקת ריצוף, משמעותה שאנו מגביהים את הרצפה. במקום שהריצוף החדש יתפוס את מקומו של זה הישן, הוא מודבק מעליו ולכן גורם להנמכה של חלל הפנים בכשני ס"מ. מעבר לכך, הגבהה זו לא יכולה תמיד להיות אחידה בכל רחבי הבית ועלולה להוביל ליצירת מעין מדרגה קטנה בכניסה לחדרים, בכניסה למבנה ובאזורים "רגישים" אחרים בבית.
  • הגבהת הריצוף בשל ההדבקה מחייבת גם חיתוך של דלתות הפנים ודלת הכניסה בבית, חיתוך שמבוצע במקום ולא בסביבה מקצועית על ידי נגר. במקרה של דלת ממ"ד לא ניתן לחתוך את הדלת כלל.

אם כך, מתי כן מומלץ לבצע הדבקת ריצוף?

ובכן, ככלל, אם אתם רוצים לבצע החלפה של כל ריצוף הבית, מומלץ להחליף את הריצוף ולא לבצע הדבקה. יחד עם זאת, אם אתם מתעניינים בביצוע ריצוף חדר ילדים למשל, תוכלו לבצע הדבקת פרקט על ריצוף קיים ללא שום בעיה. למעשה, הדבקת פרקט ודמוי פרקט היא האופציה המתאימה ביותר לטכניקת ריצוף זה, בשל העובי הדק של הפרקט וקלות ההדבקה שלו על משטח יציב קיים.

גם במקרה של שיפוץ חדר אמבטיה, תוכלו לבצע הדבקת ריצוף אמבטיה במקום להסיר את כל הריצוף בה, אם כי כל זה נכון בהנחה שאין צורך בהחלפת צנרת הרצפה באמבטיה. במקרה כזה, בלאו הכי תצטרכו לפרק את הריצוף הקיים. הדבקת ריצוף על מדרגות גם היא אופציה קיימת, שאותה ניתן לבצע מבלי לחשוש מהגבהת השטח או מחיתוך דלתות. אבל בשורה התחתונה, אם אתם רוצים לבצע הדבקת ריצוף בבית, הדבקת פרקט על ריצוף היא תמיד האופציה הנכונה ביותר בכדי להשלים פרויקט הדבקת ריצוף בלי להחליף דלתות כלל. הדבקת גרניט פורצלן על ריצוף קיים זאת כבר אופציה מורכבת יותר, שמגלמת בתוכה את החסרונות השונים, אותם אתם רוצים לבחון לעומק לפני שאתם מקבלים החלטה.

הדבקת ריצוף בחניה או במחסן

אחרי שאמרנו את זה, אם יש לכם שטח בטון או שטח חול שאותו אתם רוצים לרצף, תוכלו בהחלט לבצע הדבקת ריצוף על חול או הדבקת ריצוף על בטון. טכניקה זו מתאימה יותר למרחבים תעשייתיים או מרחבים בכלל, המרוצפים באמצעות בטון עירום. גם ריצוף חניה פרטית יכול להתבצע באמצעות טכניקת הדבקת ריצוף בצורה שמביאה לידי ביטוי את יתרונות השיטה ללא חסרונות כלל. זה אולי הזמן להדגיש את אחד המהלכים הפחות מומלצים בתחום הדבקת ריצוף והוא הדבקת קרמיקה על ריצוף קיים או הדבקת ריצוף על קרמיקה. קרמיקה יכולה להיות שבירה מאוד ולסבול מסדקים קטנים שאינכם רואים אותם, אך עם עומס המשקל וההתנגדות של הריצוף החדש שיודבק אליה, יהפכו לשברים שיובילו להתפתחות דפורמציות בריצוף החדש.

בכל מקרה, בכל פרויקט הדבקת ריצוף, הדבר החשוב ביותר לוודא הוא שהריצוף הקיים חזק דיו כדי לשאת את עומס המשקל של הריצוף החדש ושהריצוף הישן נמצא במצב מצוין וללא כל חשש משינויי תצורה ודפורמציות. שימו לב, שבמרבית המקרים, החלפת ריצוף היא גם הזדמנות להחלפת צנרת ולכן בבתים רבים בהם נערך פרויקט שיפוץ יסודי, שבו מוחלף גם הריצוף, מבוצעת גם החלפה של צנרת המים בדירה, מה שמכניס שיקול נוסף לבחירת המצבים האידיאלים להדבקת ריצוף – כאשר הריצוף מבוצע במרחבים ללא צנרת, כאמור חניה או מחסן הן דוגמאות טובות למרחבים כאלה.

עלות הדבקת ריצוף – כמה זה עולה?

עלות הדבקת ריצוף יכולה להשתנות כמובן בין מקרה למקרה, בהתאם לכל מכלול הפעולות המקצועיות הנדרשות לביצוע לצורך השלמת המהלך. במקרים מסוימים יש לערב מהנדס ולבצע בדיקה יסודית של הריצוף הקיים ושלד המבנה, מה שייקר את הפרויקט כולו. במקרים אחרים מדובר בריצוף חדש יחסית במבנה חדש יחסית ולכן התהליך יהיה קצר וזול יותר.

ככלל, אם אתם רוצים להגיע לרמה מקצועית גבוהה של ריצוף, מחיר הדבקת ריצוף לא אמור להיות המניע שעומד מאחורי ההחלטה שאתם מקבלים. כפי שהסברנו קודם לכן וכפי שאתם יכולים להבין כבר בעצמכם עכשיו, הדבקת ריצוף כרוכה באתגרים שונים ובפעולות רבות שאינן נדרשות בהחלפת ריצוף עם טיט חדש.

לאתגרים אלה ולפעולות אלה יש עלות משלהם, שעליה אולי לא חשבתם, אבל היא לבטח תגולם בעלות הכוללת של הפרויקט. ככלל, לריצוף פנים, ריצוף הבית וכן הלאה, מומלץ לבצע החלפה יסודית של הריצוף. הדבקת ריצוף מתאימה יותר למרחבים תעשייתיים, מחסנים, חניות, משטחי ריצוף חוץ וכן הלאה וגם במקרים אלה, יש לבחון את האפשרויות הקיימות, את האתגרים במקרה הספציפי ואת השפעתם על העלות הכוללת של הפרויקט הספציפי.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »