ריצוף לבית

בחירת ריצוף לבית היא משימה שמצפים וממתינים לה בכל פרויקט שיפוץ או בנייה חדשה ולא בכדי. באינטואיציה שלנו, לכולנו ברור שהנושא של ריצוף לבית הוא קריטי לעיצוב הבית כולו ולאווירה בו. שטח הפנים הגדול של רצפת הבית, שלמעשה מכסה את כל שטח הבית, מעניק לריצוף חשיבות ראשונה במעלה כפריט עיצוב וזאת סיבה מספיק טובה להשקיע את הזמן והמאמץ הנדרשים בבחירת הריצוף הנכון, לעיתים לכל חדר בנפרד. אלא שלצד אתגר העיצוב, ישנן שאלות רבות שעולות לאורך תהליך הבחירה של ריצוף לבית ובשורות הבאות ננסה לענות על כמה מהחשובות שבהן.

כמה עולה ריצוף לבית?

מן הסתם, אחת השאלות המרכזיות שמעסיקות אותנו בכל היבט של שיפוץ או בנייה חדשה היא שאלת המחיר – כמה עולה לרצף בית. התשובה כמובן משתנה מאוד ממקרה למקרה בהתאם לשטח הבית, סוגי ריצוף, גודל האריחים ותנאי הפתיחה (ריצוף קיים, רצפת שלד). ריצוף שיש יכול לעלות הרבה יותר מאשר ריצוף לבית גרניט פורצלן ולבטח יותר מריצוף סינטטי דמוי פרקט או ריצוף טרצו סטנדרטי. ריצוף לאמבטיה יכול לעלות יותר או פחות באופן משמעותי מאשר ריצוף לחדר הילדים או ריצוף למטבח, פשוט מכיוון שמדובר באריחים בגודל שונה. אפילו בתוך אותה קטגוריית ריצוף ניתן למצוא בדרך כלל טווחי מחירים רחבים מאוד לדגמי ריצוף שונים. כך למשל, ריצוף שיש לבית באמצעות שיש קררה יעלה יקר יותר מאשר ריצוף באמצעות שיש חברון או שיש זול יותר מסוג אחר. גודל האריחים יכול להשפיע אף הוא בצורה דרמטית על מחיר ריצוף לבית כשאריחים גדולים יותר יעלו יותר מאשר אריחים קטנים, במיוחד במקרה של ריצוף שיש.

ואחרי שאמרנו את כל זה, מאחר ותמחור ריצוף לבית מבוצע לפי מטר מרובע, תוכלו להשוות בקלות רבה בין הסוגים השונים של אופציות הריצוף ובין הדגמים השונים, ללא קשר לכמות הריצוף הנדרשת לכם, השטח שתרצו לכסות איתו וכן הלאה. בכל מקרה, בבחירת ריצוף לבית, חשוב לזכור שמדובר באחד מפריטי העיצוב החשובים ביותר בביתכם, פריט עיצוב שישפיע מאוד על האווירה בבית ויישאר איתכם למשך עשורים שלמים ולכן, אתם לא אמורים אמנם לקפוץ הרבה מעל הפופיק, אבל אתם בהחלט רוצים לשמור על גמישות כמה שיותר גדולה בבחירת הריצוף.

היכן אפשר לראות דוגמאות לריצוף הבית?

אחד השלבים החשובים ביותר בבחירת ריצוף לבית הוא השלב של בחינת האפשרויות העומדות בפניכם. לשם כך, יהיה עליכם לסקור כמות כמה שיותר גדולה של דוגמאות עיצוב ולעשות זאת עבור סוגי הריצוף השונים הקיימים, גם אם כרגע לא חשבתם עליהם עדיין כאופציה. דוגמאות עיצוב אפשר כמובן לראות ולבחון בכל אולם תצוגה המציע פתרונות ריצוף, אך מומלץ לפני כן לבחון קטלוגים אונליין בכדי לגבש לעצמכם את קווי העיצוב שמעניינים אתכם ואת אלה שתרצו להתרחק מהם. רק לאחר שיש לכם מושג לגבי הכיוון המתאים לכם, רק אז כדאי להגיע לאולם תצוגה, לבחון את הדברים בגוף ראשון ולהתחיל לדבר גם על המחיר, הכמויות וכל יתר ההיבטים הלוגיסטיים של משימת הריצוף.

ריצוף שיש לבית – האם כדאי?

ובכן, הבחירה בריצוף שיש היא בדרך כלל לא בחירה של כדאיות, אלא של העדפות אישיות. ככלל, שיש הוא סוג הריצוף היקר ביותר כל עוד מדובר בשיש אותנטי שנחצב מן הקרקע ועומד בקריטריונים הבינלאומיים הרלוונטיים להגדרת שיש. במקרים רבים, לא רק שהמחיר לא מתאים, אלא גם המראה לא עולה בקנה אחד עם כל יתר רכיבי העיצוב של הבית ואתם לחלוטין לא רוצים בית שמעוצב מיינסטרים עם ריצוף יוקרה שנראה כמו פיל בחנות חרסינה. כיום, ישנם פתרונות של ריצוף אבן לבית המדמים את מראה השיש, מוצעים במחירים זולים יותר וגם מגיעים במגוון רחב יותר של דוגמאות ועיצובים. גם דגמים מסוימים של גרניט פורצלן יודעים לדמות מצוין את מראה השיש, אם כי לרוב קל מאוד להבחין בכך שלא מדובר בשיש אמיתי.

ריצוף לבית בסגנון כפרי או מודרני?

סגנון העיצוב שעל פיו אתם מעצבים את ביתכם צריך להיות גם סגנון העיצוב של הריצוף הנבחר. אם אתם מעצבים את ביתכם בסגנון העיצוב הכפרי, ריצוף לבן לבית ואפילו ריצוף אפור לבית לא ממש יתאים לכם. לעומת זאת, ריצוף פרקט אותנטי או דמוי פרקט עם המון אופי עצי במרקם שלו, יכול לעשות את העבודה בצורה טובה הרבה יותר. גם בקטגוריה של ריצוף גרניט פורצלן לבית תוכלו למצוא מגוון רחב של פתרונות ריצוף כפרי לבית, שיכולים להתאים גם במראה וגם במרקם, יותר מאשר כל סוג אחר של ריצוף. בשורה התחתונה, חשוב שתהיה השלמה בין סוג הריצוף ובין סגנון העיצוב הכולל של כל הבית והשוק יודע להציע לכם היום מספיק פתרונות כדי לייצר את ההשלמה הזאת. ריצוף טבעי מאבן טבעית יכול גם הוא להתאים לסגנון העיצוב הכפרי, אם כי לעיתים מדובר בסגנון כפרי מדי, שלא מתאים לכל בית ולכל פרויקט עיצוב.

ריצוף אבן טבעית לבית – האם זה רעיון טוב?

התשובה היא שריצוף טבעי יכול בהחלט להיות רעיון מצוין לעיצוב הבית ובלבד, שהמראה של אבן טבעית מתאים לעיצוב הכולל של הבית, לקו העיצוב המרכזי ולסגנון העיצוב הכולל. בדרך כלל, אבן טבעית משמשת בתור פתרון ריצוף חוץ, אך ישנם בהחלט מקרים בהם יכול הריצוף הטבעי להתאים לריצוף הבית, בדרך כלל במיקום ספציפי ולא בכיסוי מלא של הבית. אם תרצו, ישנה גם האופציה של ריצוף בטון לבית אותו ניתן לעצב בשלל דוגמאות ומרקמים, לרבות דוגמאות של אבן טבעית אבל עם הניואנסים הקטנים שלכם, שיהפכו אותו למתאים יותר לחלל הפנים של הבית.

הדרך הנכונה לבחירת ריצוף לבית

הדרך הנכונה לבחירת ריצוף לבית עוברת דרך שורה של פרמטרים, שאותם כדאי לבחון לפני שעושים את הבחירה. השפעת הריצוף על התאורה בבית, ההתכתבות של הריצוף עם העיצוב הכולל של הבית, גודל האריחים לפי גודל החדר, רמת האיטום והעמידות של הריצוף, מידת החספוס של האריחים (בעיקר בריצוף חוץ למרפסת ולגינה), אפשרויות טכניות שעומדות בפניכם כמו למשל הדבקת ריצוף או הדבקת אריחים ואפילו ריצוף לבית שלא מראה לכלוך – כל אלה הם מקצת הפרמטרים שכדאי לבחון בבחירת ריצוף לבית, עוד לפני שנגענו בכלל בסוגיית המחיר.

בכל מקרה, כשאתם ניגשים למשימת הבחירה של ריצוף לבית, חשוב מאוד שתעשו את זה בצורה מושכלת ועם קור רוח. הימנעו מקבלת החלטות על פי מצבי רוח חולפים או על פי משהו "מגניב" שראיתם אצל חברים או במגזין עיצוב כלשהו. תהליך הבחירה צריך להתבסס על חשיבה שלכם עם עצמכם, הבנה של המראה והאווירה שתרצו לעגן בביתכם מבצרכם, התכנסות לקווים מרכזיים שחייבים לאפיין את הריצוף בביתכם ובהתאם לכך, איתור הפתרונות שיכולים להיות רלוונטיים, לעיתים סוגים שונים של ריצוף לחדרים שונים בבית. אם אינכם מצליחים לעשות את הדברים בעצמכם ממקום של ידע ובטחון, מומלץ לעבוד עם איש מקצוע כדוגמת מעצב פנים או אדריכל, שילווה אתכם אפילו בצורה נקודתית סביב סוגיית הריצוף בלבד או סביב שאלות שאתם לא מצליחים לענות עליהן בעצמכם.

דוגמאות לריצוף דמוי פרקט לבית

דוגמאות לריצוף כפרי לבית

דוגמאות לריצוף אבן טבעית לבית

רעיונות לריצוף יוקרתי לבית

ריצוף אבן לבית

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »