ריצוף גינה

אחרי שנים שהשקעתם את כל מרצכם וזמנכם בגידול מרבד דשא גדול, היום אתם מבינים, שאולי נכון לכם יותר פשוט לרצף את שטח הגינה או חלק ממנו, גם כדי לחסוך מעצמכם קצת עבודה אבל גם במיוחד בכדי להעניק לעצמכם פינת חמד נהדרת בגינה שאתם כל כך אוהבים. ריצוף גינה יכול להתבצע כמובן במגוון רחב של פורמטים, אבל ישנם מספר עקרונות שחשוב להקפיד עליהם, שכן מדובר במקרה קלאסי של ריצוף חוץ וכזה שגם דורש חיבור לטבע.

ריצוף גינה זה לא בדיוק ריצוף לבית

ייתכן שאתם רוצים לבצע ריצוף נקודתי של הגינה בבית או של חלק ספציפי בשטח הגינה וייתכן שאתם רוצים לרצף את הגינה כחלק מפרויקט כולל של ריצוף לבית. בכל מקרה, חשוב להבין שריצוף לגינה דורש מכם לקחת שיקולים שלא רלוונטיים בתוך הבית ודורש גם סוג שונה של ריצוף וטכניקות שונות של ריצוף. ריצוף חוץ היא קטגוריית ריצוף העומדת בפני עצמה וכוללת בתוכה משימות ריצוף כדוגמת ריצוף מרפסת שמש, ריצוף גינה, ריצוף מרפסת גג או ריצוף שביל גינה. המשתנה המרכזי שמבדיל את ריצוף החוץ מריצוף פנים הבית הוא פגעי מזג האוויר. בעוד שהריצוף שלכם בבית מוגן לחלוטין מפני פגעי מזג האוויר, ריצוף החוץ חשוף להם באופן מתמיד וקבוע – גשם, רטיבות, לחות, רוחות, קרינת שמש ישירה ואפילו אבק – כל אלה יוצרים עומס רב על הריצוף ולכן נדרש ריצוף מתאים, שיודע לעמוד בעומס זה ולמנוע שחיקה.

פתרונות לריצוף גינה – מה הם כוללים?

ובכן, ישנם סוגים רבים של ריצוף, שיכולים להתאים לגינה אבל תחילה עליכם לוודא שהם אכן מתאימים ולא רק במראה שלהם. כך למשל, אחד הפרמטרים החשובים ביותר בריצוף חוץ הוא מידת החספוס של הריצוף. בתנאי גשם, רטיבות ואפילו לחות גבוהה, ריצוף חלק יכול להפוך לסכנה בטיחותית משמעותית ולכן ריצוף חוץ מגיע בדרך כלל עם מקדם חספוס גבוה למניעת החלקה. איטום בין האריחים ולא פחות מכך גם איטום של האריחים עצמם, הם פרמטר חשוב נוסף באיטום חוץ. עמידות הריצוף בפגעי מזג אוויר ובנפילת חפצים, נחשבת גם היא לפרמטר חשוב בבחירת ריצוף חוץ. על כן, עוד לפני שאתם שוקלים סוגים שונים של ריצוף למרפסת או לגינה, לפני שאתם מחליטים האם ללכת על ריצוף חוץ אבן או ריצוף חוץ דמוי פרקט, עליכם לוודא שכל פתרון ריצוף שתבחרו, יעמוד בקריטריונים הנדרשים לתנאי חוץ.

סוגי ריצוף חוץ

בגדול, כל סוג ריצוף שאפשר לרצף איתו את חלל הפנים של הבית, קיים גם עבור ריצוף מרחבי חוץ. יחד עם זאת, ריצוף החוץ עובר בדרך כלל התאמות למרחבי חוץ. כך למשל, ריצוף חוץ דמוי עץ או ריצוף גינה דמוי דק יתבססו בדרך כלל על ריצוף חוץ גרניט פורצלן בלבד ולא על פתרונות פי וי סי, שאותם ניתן ליישם גם בחלל הפנים. הסיבה לכך היא כאמור, העמידות הנדרשת של הריצוף בפני פגעי מזג אוויר. במקרה של ריצוף פי וי סי דמוי פרקט למשל, כבר בגשם הראשון תוכלו לזהות דפורמציות בריצוף ובסוף החורף הוא כבר לא יהיה אותו דבר. ריצוף חוץ בטון היא אופציה נוספת שעומדת לרשותכם, אם כי אופציה זו מתאימה יותר לעיצובים יותר מופשטים ופחות מדויקים. ריצוף חוץ דמוי דק יתבצע בדרך כלל באמצעות ריצוף אריחים סינטטיים כמו גרניט פורצלן. ריצוף בגווני אדמה וטבע אבל במרקם מופשט יותר, יכול להתבצע גם באמצעות ריצוף בטון שנחשב לריצוף איכות וחזק מאוד.

ריצוף מרפסת חוץ

בדומה לגינה, גם מרפסת היא מרחב חוץ, שבו חייב הריצוף לעמוד באותם קריטריונים. למעשה, במקרה של ריצוף מרפסת האתגרים הם אפילו משמעותיים יותר. הסיבות לכך הן בדרך כלל מכיוון שבמרפסת מוצבים בדרך כלל יותר פריטי ריהוט וחפצים למיניהם וכל נפילה של אלה מרוח קלה או חזקה, יכולה לפגוע בריצוף ולכן הריצוף חייב להיות חזק במיוחד. כמו כן, במרפסת נרצה בדרך כלל ריצוף תואם שנראה כמו המשך של ריצוף חלל הפנים ולכן מרחב האפשרויות העומדות בפנינו הוא בדרך כלל מצומצם יותר. יחד עם זאת, גם במקרה של ריצוף מרפסת, כל האופציות עומדות בפניכם הן עבור מרפסת גדולה ורחבת ידיים והן עבור ריצוף מרפסת קטנה ואינטימית. אם חשקה נפשכם באופציה של ריצוף מרפסת דמוי דק ממש כמו בגינה, גם אפשרות זו זמינה עבורכם עם אריחים בעלי מקדם חספוס גבוה, המתאים למרחבי חוץ.

לא רק הריצוף, גם העבודה

בכל פרויקט ריצוף, חשיבות איכות העבודה אינה נופלת כהוא זה מחשיבות איכות הריצוף עצמו. יחד עם זאת, במקרה של ריצוף חוץ וספציפית ריצוף גינה, הדברים הם משמעותיים עוד יותר. הסיבה לכך היא שוב, כפי שאמרנו קודם לכן, הרגישות של הריצוף לאור החשיפה הקבועה לפגעי מזג האוויר. על כן, ממש כפי שלא מומלץ להזמין ריצוף חוץ זול רק בגלל שהוא זול ומבלי שנבחנה רמת האיכות שלו, כך גם לא מומלץ להזמין עבודת ריצוף ואיטום גינה מאיש מקצוע שאינו מתמחה ספציפית בתחום זה. איכות עבודת הריצוף יכולה להשפיע לא רק על קרקע החוץ שמתחת לריצוף ולא רק על הריצוף עצמו, אלא גם על הבית שלכם עצמו. איטום לקוי של ריצוף גינה יכול להוביל לחדירת מים אל מתחת לבית ומשם אל מעל פני ריצוף הפנים – תופעה שכיחה למדי בקומות קרקע ובתים פרטיים. כדי להימנע מאלו, חשוב להזמין את עבודת הריצוף מגורם מקצועי, כמובן לאחר שווידאתם שהריצוף עצמו עומד בקריטריונים הנדרשים של ריצוף חוץ.

ואחרי שאמרנו את כל זה, חשוב לזכור דבר אחד חשוב נוסף – ריצוף גינה הוא פריט עיצוב גדול לאור שטח הפנים שלו ויכול להשפיע מאוד על האווירה בגינה. אם בחרתם לקנות בית עם גינה כדי ליהנות מפינה קטנה של טבע, שימו לב שגם הריצוף תומך באווירה הזאת ברמה העיצובית.

דוגמאות לריצוף גינה

ריצוף גינה דמוי דק

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »