סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה העיצובית, אך גם ברמה המבנית והפונקציונלית ולהבטיח שאתם בוחרים את הריצוף המתאים לכל חלק בבית ובסביבתו, על פי הפרמטרים הנכונים לכם בכל היבט אפשרי. בשורות הבאות ננסה לתת לכם על קצה המזלג, את המאפיינים המרכזיים של סוגי ריצוף בולטים, אם כי ההמלצה היא להעמיק עוד בכל כיוון ספציפי של ריצוף אליו אתם נוטים.

ריצוף שיש

שיש הוא סוג של אבן טבעית הנחצבת ממעמקי האדמה. ריצוף שיש מוצע בשוק על בסיס אבן שיש אותנטית שעומדת בקריטריונים הבינלאומיים, אך גם מאבנים טבעיות דמויות שיש ואפילו משיש סינטטי, שכולם חוסים תחת הכותרת של ריצוף שיש. השיש נחשב לריצוף קשיח ועמיד מאוד ובתצורות האותנטיות שלו, שרובן מיובאות ממדינות כמו איטליה, הודו ואמריקה, הוא מציע גם אסתטיקה ועיצובים יוקרתיים במיוחד. השיש הוא ריצוף עמיד, אך כזה שדורש תחזוקה אחת למספר שנים. מחירו של ריצוף שיש יכול להתחיל ב-300 ש"ח למטר מרובע, כמובן אם מדובר בשיש טבעי אמיתי. הדגמים הסינטטיים יעלו לכם זול יותר באופן משמעותי.

ריצוף אבן טבעית

ריצוף טבעי מבוצע באמצעות סוגים שונים של אבני גיר ואבנים אחרות בעלות מראה טבעי. המאפיין הבולט ביותר של סוג ריצוף זה הוא שימור המראה הטבעי של האבן ולכן השימוש בו נעשה בעיקר לצורך ריצוף חוץ, ריצוף גינה וריצוף שבילים, אך יכול לשמש גם כריצוף יוקרתי במיוחד לריצוף פנים ואפילו חיפוי פנים של קירות. בריצוף טבעי חשוב מאוד לבצע איטום לאריחים עצמם ולהשקיע בבחירת המרקם, הגוון והמראה המדויק לסביבה בה אתם רוצים לשלב את הריצוף המיוחד הזה. כמו כן, ריצוף זה קל מאוד לתיקון והדבקה, מעצם העובדה שמדובר במראה טבעי ולא אחיד מלכתחילה.

ריצוף טרצו

ריצוף טרצו הוא ריצוף של אריחים מלוטשים היטב המיוצרים מתערובת של מלט עם שברי סלע. אם זה מזכיר לכם את הריצוף המיושן של בתים משנות השישים והשבעים בישראל, אתם לא טועים – זהו בדיוק ריצוף טרצו, שהשימוש בו הולך ופוחת כיום אך עדיין קיים. כיום, ישנם דגמים מיוחדים מאוד, העושים שימוש מיוחד בגוונים וסוגים מיוחדים של סלעים בכדי ליצור עיצובים יפהפיים, שיכולים לשמש גם בפרויקטים יוקרתיים.

ריצוף גרניט פורצלן

גרניט פורצלן זהו סוג הריצוף השכיח ביותר בישראל כיום, אבל לפני שנדבר עליו נדבר תחילה על ריצוף גרניט. ריצוף גרניט הוא ריצוף של אבן גרניט טבעית. המדובר בסלע חזק מאוד ועמיד מאוד המגיע בדרך כלל בגוונים של ורוד, אדום ואפור. בתצורתו הטבעית, מדובר בסוג ריצוף יקר ויוקרתי במיוחד, בדומה לריצוף שיש. גרניט פורצלן הוא למעשה הוורסיה הסינטטית של ריצוף הגרניט. גרניט פורצלן הוא למעשה ריצוף קרמיקה בעל גלזורה (זיגוג באמצעות אמייל), המוטמע בתוך האריח ולא כציפוי חיצוני (כפי שמבוצע באריחי קרמיקה רגילים). הגלזורה הפנימית הופכת את האריחים לקשים מאוד ועמידים מאוד ובאמצעות תהליך הייצור הסינטטי, ניתן גם ליצור אינסוף דוגמאות עיצוב, מרקמים ושילובי גוונים, שאינם קיימים בטבע.

כיום, נחשב ריצוף זה לריצוף השכיח ביותר לריצוף כל חלקי הבית לרבות ריצוף לאמבטיה, ריצוף לסלון, ריצוף למרפסת (אריחים עם מקדם חספוס גבוה יותר), ריצוף למטבח וריצוף לחדרי שינה. היכולת לייצר אריחי גרניט פורצלן בכל דוגמת עיצוב, החל מאריחים לבנים לגמרי וכלה באריחים דמויי שיש או דמוי פרקט, מאפשרת לשלב אותם בכל חלק של הבית ובכל סגנון עיצוב. כמו כן, אריחים אלה מהווים את עיקר השוק של אריחים מצוירים, כלומר אריחים המגיעים עם דוגמאות גרפיות, שיוצרות אפקטים יצירתיים בריצוף, לרוב בחדרי אמבטיה ושירותים.

ריצוף פרקט ודמוי פרקט

פרקט הוא ריצוף עץ אמיתי, המיוצר באמצעות חיבור של רצועות עץ זו לזו ליצירת רצועה אחת עבה, חזקה ויציבה, המחוברת לאחר מכן לרצועות דומות בכדי ליצור משטח ריצוף גדול. ריצוף דמוי פרקט מיוצר כיום מרצועות פי וי סי, המחליפות למעשה את העץ וישנה כיום האפשרות לבצע ריצוף דמוי פרקט גם באמצעות אריחי גרניט פורצלן בעלי דוגמת עיצוב של פרקט בגוונים שונים, מרקמים שונים וכיוונים שונים של סיבי עץ במטרה לדמות את העץ בצורה מקסימלית.

אריחי בטון ובטון מוחלק

בתחום ריצוף הבטון, ישנה האפשרות להזמין אריחים עשויים מיציקת בטון על פי תבניות צורניות שונות ומגוונות. באריחים אלה ניתן להטמיע גוונים שונים, מרקמים שונים ודוגמאות גרפיות שונות, גם בהתאמה אישית. לצד זאת, ישנה האופציה של ריצוף בטון מוחלק במסגרתו שופכים בטון על כל שטח החדר/ בית, מיישרים את הבטון ומחליקים אותו ליצירת משטח אחד אחיד, צפוף ומיושר לחלוטין. את המשטח מצפים באמצעות שכבת צבע, אותה ניתן ליישם בשלל דוגמאות עיצוב ושילובי צבעים, לרוב בדוגמאות מופשטות ולבסוף שכבת למינציה המגנה על הבטון ומעניקה לו ברק בוהק.

ריצוף חוץ

ריצוף חוץ הוא ריצוף שניתן לבצע באמצעות סוגי הריצוף השונים שמנינו קודם לכן, לרבות גרניט פורצלן, שיש, אבן טבעית, טרצו, דמוי פרקט ועוד. יחד עם זאת, המאפיין שמבחין בין ריצוף חוץ לריצוף פנים הוא קודם כל רמת החספוס של האריחים ושנית רמת העמידות שלהם בפני פגעי מזג אוויר. אריחי חוץ חייבים להיות מחוספסים יותר מאריחי פנים בכדי למנוע החלקה על משטח רטוב וכן צריכים לעבור תהליך יסודי יותר של איטום האריח עצמו ואיטום בין האריחים, על מנת למנוע שחיקה ונזק כתוצאה מחשיפה רצופה לגשמים, לחות, רטיבות וקרינת שמש ישירה. ריצוף זה משמש לריצוף מרפסת, גינה, שבילים וכל מרחב חוץ בסמוך לבית.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »