ריצוף לאמבטיה

המשימה של בחירת ריצוף לאמבטיה היא בדרך כלל המשימה הקלה ביותר בפרויקטים של ריצוף לבית. הסיבה לכך היא שישנה קטגוריה שלמה של פתרונות ריצוף המתאימים ספציפית לריצוף של חדרי אמבטיה וחדרים רטובים בלבד. גם בפתרונות מקטגוריות אחרות תוכלו בדרך כלל למצוא מידע טכני ספציפי שמצביע על התאמת הריצוף לחדרים רטובים כמו חדר אמבטיה, מה שיותר לכם את הצורך להחליט אך ורק בהיבט העיצוב. יחד עם זאת, ישנם מספר כללים חשובים שכדאי להכיר לפני שבוחרים ריצוף לאמבטיה, בעיקר לאור מגוון העיצובים העצום הקיים היום, רובם לאו דווקא מתאימים לחדר האמבטיה המיינסטרימי הטיפוסי.

חדר אמבטיה – חדר רטוב ונקי

שני המאפיינים המרכזיים של כל חדר אמבטיה הם אלה: חדר האמבטיה הוא חדר רטוב והוא חדר שחייב להיות נקי בכל עת. המדובר כמובן בשני מאפיינים טריוויאליים, שכולנו מכירים אותם ומבינים אותם באינטואיציה שלנו, אלא שבתהליך של בחירת ריצוף או אריחים לאמבטיה, חשוב מאוד שמאפיינים אלה יילקחו בחשבון באופן מודע ומכוון. משמעות היותו של חדר האמבטיה חדר רטוב היא, שכל פתרון ריצוף שתבחרו לחדר האמבטיה, חייב להיות עמיד לחלוטין במים, בלחות וברטיבות. ישנם פתרונות ריצוף של פרקט סינטטי שמאופיינים על ידי היצרן כעמידים למים. ייתכן מאוד שהם אכן כאלה, אך לאורך זמן עמידות זו לא תאפשר לפרקט להחזיק מעמד בחדר רטוב כמו חדר האמבטיה. על כן, ריצוף אבן, שיש או גרניט פורצלן הוא הריצוף היחיד שאתם רוצים לשקול עבור חדר האמבטיה שלכם.

משמעות היותו של חדר האמבטיה חדר שחייב להיות נקי כל הזמן היא, שמומלץ מאוד לבחור תמיד בריצוף ובחיפוי בהירים מאוד לחדר האמבטיה. הסיבה לכך היא מאוד פשוטה: ריצוף כהה (וישנה היום מגמה מאוד בולטת של ריצוף חדר אמבטיה באמצעות ריצוף כהה יוקרתי) יכול להיות נקי לכשעצמו, אבל הוא לעולם לא ייראה כזה ולעולם לא יעניק הרגשה של ניקיון. ריצוף כהה יכול להסתיר מראה מלוכלך, אבל רק ריצוף בהיר יכול להעניק מראה נקי. רק כאשר אנחנו יכולים להבחין בכל פיסת לכלוך, או אז אנחנו גם יכולים להרגיש שהמקום נקי כשאנחנו לא מבחינים בה. בריצוף כהה לא ניתן להבחין בלכלוך, ואם שאלתם את עצמכם עד היום מדוע חדרי אמבטיה כהים מעניקים לכם תחושה כלשהי של חוסר ניקיון או חוסר ודאות, הסיבה היא בדיוק זאת. דברים אלה נכונים כמובן עבור כל חלקי חדר האמבטיה, לרבות חיפוי הקירות, הכיור, האסלה, ריצוף למקלחת והקירות בכלל.

בחירת אריחים לאמבטיה עם טאצ' עיצובי

אחרי שאמרנו את מה שאמרנו לגבי הכלל שחל על גוון ועמידות האריחים בחדר האמבטיה, אפשר גם לדבר על החריגה מהכלל, שמיועדת לאפשר לנו להכניס טאצ' עיצובי קצת יותר מגוון לחדר האמבטיה. כך למשל, אתם לבטח מכירים את אופציית ריצוף הפסיפס באמצעות אריחים זעירים בגודל של מספר ס"מ, המחוברים זה לזה בצפיפות רבה. אופציה זו היא בהחלט אופציה שניתן לשלב בעיצוב חדר האמבטיה, כמו גם בריצוף שלו, אבל אתם לחלוטין לא רוצים להפוך אותה לריצוף המרכזי. חשוב מאוד לשמור על הכללים שאותם ציינו קודם לכן ואם אתם רוצים לשלב אלמנט עיצובי כלשהו, עשו זאת בצורה נקודתית. זה גם יותר מיוחד ומעוצב וגם מאפשר לכם לשמר על כללי היסוד שעליהם דיברנו קודם לכן.

בנוסף לכך, ישנה האפשרות להכניס טאצ' עיצובי לחלק מהאריחים באמצעות יישום אריחים מצוירים לאמבטיה ולא רק לחדר האמבטיה של הילדים. ישנם היום אריחים עם הדפס של דוגמת עיצוב לבחירתכם, אריחים שיכולים להעניק לחדר האמבטיה המון אופי מבלי לפגוע בכללי היסוד שמנינו קודם לכן. מן הסתם, חשוב שלא תהפכו את חדר האמבטיה שלכם לחוברת קומיקס בנויה ותשמרו על איפוק וטוב טעם באופי הציורים וחלקם בריצוף הכולל, אבל ישנה בהחלט אפשרות לשלב אריחים כאלה, גם בכדי ליצור דוגמאות עיצוב גרפיות וגם בכדי לשלב אלמנטים מצוירים של ממש. כל עוד אתם שומרים על כלל הגוון הבהיר, הכל פתוח בפניכם.

אריחים מצוירים לאמבטיה יכולים לשמש גם בכדי ליצור דוגמאות עיצוב מיוחדות של ריצוף שחור לבן לאמבטיה או ריצוף דמוי פרקט לאמבטיה. אפשרויות אלה יכולות להתאים לחדרי אמבטיה קטנים בדרך כלל, אבל בחדרי אמבטיה גדולים, ההשפעה המכהה של הריצוף יכולה לפגוע בתחושת הניקיון וההיגיינה בחדר האמבטיה וכדאי לשקול את הדברים יותר לעומק. אריחים מצוירים לאמבטיה בכדי ליצור ריצוף חום לאמבטיה, ריצוף שחור לאמבטיה או ריצוף כחול לאמבטיה, הם פחות מומלצים והסיבה כבר ברורה לכם כעת.

בבחירת ריצוף לאמבטיה, עיצוב האריחים הוא לא הפרמטר היחיד שיהיה עליכם להקפיד עליו. בבחירת האריחים, חשוב מאוד שתתמקדו באריחים בעלי מקדם חספוס גבוה למניעת החלקה בחדר האמבטיה. ריצוף זה קרוי בדרך כלל ריצוף אנטי סליפ לאמבטיה, אבל מה שחשוב באמת היא מידת החספוס של האריחים ולא ההגדרה של המוצר. ישנה אפשרות לשלב אריחים דמוי אבן לאמבטיה, שגם מעניקים לריצוף מראה של אבן וגם מגיעים עם מידת חספוס שתואמת את המרקם של אבן. יחד עם זאת, אריחים מחוספסים לחדר האמבטיה קיימים בכל קטגוריות הריצוף לרבות גרניט פורצלן, שיש ואבן.

כמה עולה ריצוף לאמבטיה?

העלות של ריצוף חדר אמבטיה יכולה להשתנות כמובן ממקרה למקרה ומחדר אמבטיה אחד למשנהו. יחד עם זאת, העלות נתונה בדרך כלל על פי מחיר למטר מרובע ולכן קל מאוד להשוות בין האופציות, הדגמים וסוגי הריצוף השונים. ככלל, לאור המגוון הרב של סוגי הריצוף ושל דוגמאות העיצוב השונות, קשה מאוד להגדיר סוג מסוים כזול או יקר יותר מסוג אחר של ריצוף לאמבטיה. הדברים יכולים להשתנות מאוד בין קטגוריות הריצוף השונות ובתוך הקטגוריות עצמן, בדרך כלל על פי רמת הביקוש לכל דגם וכמובן על פי עלות הבסיס של הריצוף. ריצוף שיש יעלה לכם כמובן משמעותית יותר מריצוף אבן או גרניט פורצלן, אבל גם בתוך קטגוריית ריצוף השיש ניתן למצוא שיש יקר יותר או זול יותר. גודל האריחים יכול להשפיע גם הוא מאוד על המחיר – אריחים גדולים יעלו בדרך כלל יותר, אלא אם אתם בוחרים בריצוף הפסיפס שיכול לעלות יותר מאריחים סטנדרטיים. ככלל, גודל האריחים אמור להתאים לגודל חדר האמבטיה ולרוב מדובר באריחים קטנים של 20 על 20 ס"מ ומחירם ינוע בדרך כלל בטווח של עשרות שקלים למטר מרובע, כמעט בכל קטגוריה ודוגמת עיצוב. כמו כן, שימו לב שאתם בוחרים בריצוף ייעודי לחדר אמבטיה, עם רמת חספוס גבוהה של האריחים.

איך לבחור ריצוף לאמבטיה? האופציה המקצועית

אם אתם רוצים לעשות את הדברים על הצד הבטוח, מומלץ להיעזר באיש מקצוע כדוגמת מעצב פנים או אדריכל ולא להסתמך אך ורק על המלצת הקבלן. האפשרויות הן רבות וגם השיקולים הם רבים – אתם רוצים להימנע מקבלת החלטות על פי מצבי רוח חולפים או על פי שיקולים שלא מן העניין. בכדי שתהיו מרוצים מתוצאות ריצוף חדר האמבטיה לאורך זמן הן ברמה הפונקציונלית והן ברמה העיצובית, אפשר בהחלט להסתייע באופן נקודתי באיש מקצוע שיסייע לכם להשיג את המטרה הזאת בדיוק.

דוגמאות לריצוף לאמבטיה

ריצוף דמוי פרקט באמבטיה

ריצוף מצויר לאמבטיה

ריצוף שחור לבן לאמבטיה

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »