גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח שגם אתם בוחנים את האופציה של ריצוף מסוג גרניט פורצלן. אבל מה זה בדיוק גרניט פורצלן? האם מדובר באריחי אבן טבעית כמו שיש או באריחים סינטטיים? מה ההבדל בין ריצוף גרניט פורצלן לריצוף גרניט ולריצוף קרמיקה? כמה עולה ריצוף כזה ובאילו עיצובים ומידות אריחים ניתן להזמין אותו? על כל אלה תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

מה זה ריצוף גרניט פורצלן?

ריצוף גרניט פורצלן הוא ריצוף סינטטי, שהתפתח מאריחי קרמיקה, אך כדי לדבר על תהליך ההתפתחות הזה ועל התוצאה הסופית, כדאי אולי להתחיל בריצוף אחר שנקרא ריצוף גרניט. גרניט הוא סוג של אבן טבעית, קשה מאוד ועמידה מאוד, המגיעה בגוונים טבעיים של אדום, ורוד ואפור. הגרניט היא כאמור אבן טבעית הנחצבת מן הקרקע, עוברת תהליך של ניסור, חיתוך ועיבוד ולאחר מכן עוברת תהליך של ליטוש ואיטום. המדובר בריצוף יוקרתי שגם מגיע עם תג מחיר גבוה למדי, בדומה לריצוף שיש טבעי.

ריצוף גרניט פורצלן, לעומת זאת, הוא ריצוף סינטטי שפותח בניסיון לתת מענה זול יותר ופשוט יותר למי שמעוניין לרצף את ביתו בסגנון אבן גרניט טבעית. אריחי גרניט פורצלן פותחו על בסיס טכנולוגיית הייצור של אריחי קרמיקה ואינם קשורים כלל לאבן הטבעית שנקראת גרניט. אריחי קרמיקה מיוצרים מחומר גלם שנקרא חרסינה ועוברים תהליך של ציפוי בגלזורה. גלזורה הוא תהליך זיגוג באמצעות אמייל, המספק לאריח חוזק מבני רב יותר ומראה מבריק וחלק. אריחי גרניט פורצלן, בשונה מאריחי קרמיקה, עוברים תהליך של גלזורה פנימית, כלומר הגלזורה מוטמעת בתוך האריח עצמו ולא כציפוי חיצוני. תהליך מובחן זה מעניק לאריחי גרניט פורצלן חוזק מבני רב מאוד, שבא במידה מסוימת על חשבון מידת הברק האופיינית לאריחי קרמיקה. בשורה התחתונה, גרניט פורצלן הוא ריצוף סינטטי, המיוצר מחרסינה בתוספת גלזורה פנימית המעניקה לאריחים חוזק מבני רב מאוד.

עובי ומידות אריחי גרניט פורצלן

אריחי גרניט פורצלן מגיעים בדרך כלל בעובי של 9 מ"מ עד ס"מ אחד. זהו העובי הסטנדרטי של אריחי גרניט פורצלן וזהו גם העובי המחייב בביצוע ריצוף חדש. במקרים של הדבקת ריצוף, ניתן להזמין אריחים בעובדי דק של 3.5 מ"מ עד 6.5 מ"מ. הקטנת עובי האריח נועדה לאפשר ייצור אריחים גדולים יותר מבלי להפוך אותם לכבדים יתר על המידה כך שלא ניתן יהיה להרים אותם ולעבוד איתם. יחד עם זאת, מאחר והם דקים יותר, הם גם חזקים פחות ולכן לא נועדו לריצוף חדש, אלא רק להדבקת ריצוף על גבי ריצוף קיים.

אריחי גרניט פורצלן מגיעים בשלל תצורות לרבות מרובע, מלבן, משושה, מעוין ועוד ובמידות מגוונות הכוללות את כל המידות הסטנדרטיות (20X20, 33X33, 45X45, 60X60) וכן במידות מיוחדות עם שילובים שונים של אורך ורוחב החל מ-20 ס"מ ועד מטר שלם. ישנם גם אריחים בגדלים מיוחדים שיכולים להגיע למטר אחד על שלושה מטרים. כל המידות החריגות הללו, מיוצרות כאמור בעובי דק יותר ומיועדות להדבקה על ריצוף קיים. מן הסתם, מידות האריחים צריכות להתאים למרחב בו הם מותקנים. בפרויקט ריצוף לאמבטיה סטנדרטית נעדיף בדרך כלל אריחים קטנים של עד 33 ס"מ. בפרויקט ריצוף למטבח סטנדרטי, נעדיף בדרך כלל אריחים גדולים יותר של 45 ס"מ ואף 60 ס"מ. כמובן, שאם אתם הבעלים הגאים של בית פרטי גדול ובו מטבח רחב ידיים, ייתכן שתוכלו לשקול אריחים במידות גדולות  יותר. על המידות כדאי להתייעץ עם מעצב פנים כחלק מתהליך עיצוב כולל, כשעובי האריחים ייגזר ממידותיהם ולא להיפך.

עיצובים, גוונים ומרקמים

אחד היתרונות החשובים ביותר של ריצוף גרניט פורצלן הוא המגוון העיצובי שניתן להציע במסגרתו. מאחר ואריחים אלה מיוצרים בתהליך תעשייתי לכל דבר ועניין, ניתן להשפיע על כל פרמטר מבני ועיצובי שלהם ובכלל זה תצורה, גודל, מידה, עובי וגם גוון, שילובי גוונים, מרקמים, דוגמאות עיצוב, דוגמאות גרפיות, תצורות מפושטות וכדומה. כיום ניתן להזמין אריחי גרניט פורצלן דמוי דק עבור פרויקט ריצוף גינה למשל, או אריחים דמויי פרקט עבור פרויקט ריצוף למרפסת שמש או ריצוף למרפסת שירות. למעשה, ניתן להזמין כל דוגמת עיצוב לכל אחד מחדרי הבית, לרבות סביבות חוץ כמו מרפסת וגינה (במקרים אלה, יש להקפיד על הזמנת אריחים המותאמים לריצוף חוץ, אריחים שהם מחוספסים יותר ואטומים יותר).

בין הדגמים הפופולאריים ביותר היום ניתן למצוא:

  • אריחים מצוירים – אריחי גרניט פורצלן עם דוגמה גרפית המוטבעת עליהם. דוגמאות אלה נולדו מתוך סגנון עיצוב רטרו, המדמה את הבית הערבי העתיק או את הבתים המיושנים של תל אביב הקטנה ויפו העתיקה. יחד עם זאת, כיום ניתן להזמינם בשלל דוגמאות המותאמות גם לעיצובים מודרניים, לצורך יציבת דוגמאות עיצוב גרפיות מיוחדות ונבחרות על גבי הרצפה. אריחים אלה מיועדים בעיקר לצורך ריצוף לאמבטיה, ריצוף חדר ילדים או ריצוף למטבח, אך באמצעותם ניתן לרצף גם חדר סלון או בית שלם כדי ליצור נופך עיצובי מיוחד וייחודי.
  • אריחי פיש בון – אריחים בעלי דוגמת עיצוב המדמה את אדרת הדג (שדרת העצמות של הדג). שילוב של אריחים אלה בעובי אדרת שונה, כיוונים שונים של אדרת וגוונים שונים, יוצרים אפקט של אחד מסוגי הפרקט האהובים, הלוא הוא פרקט פיש בון.
  • דמוי פרקט ודק – כיום ניתן להזמין אריחי גרניט פורצלן עם דוגמת עיצוב המדמה פרקט עץ אותנטי לרבות עיניים, כיווני סיבים, סוג עץ, צפיפות סיבים וכמובן גוונים שונים של סוגי עצים שונים.

כמה עולה גרניט פורצלן?

החל מ-50 ש"ח ועד 600 ש"ח למ"ר בהתאם לגודל האריח, עוביו והעיצוב שלו. בסטנדרט אתם יכולים לצפות למחיר שנע סביב ה-100 שקלים למ"ר ועל כך יהיה עליכם להוסיף את מחיר העבודה שיכול לנוע אף הוא בין 150 ל-200 שקלים למ"ר ואף מעבר בפרויקטים מיוחדים.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות

אולי יעניין אותך גם?

גרניט פורצלן

סוג הריצוף השכיח והפופולארי ביותר בישראל כיום הוא ריצוף גרניט פורצלן ואם גם אתם עומדים בפני פרויקט שיפוץ כולל או פרויקט ריצוף לבית, סביר להניח

להמשך קריאה »

אריחים מצוירים לבית

אם האסוציאציה שעולה בראשם סביב האופציה של אריחים מצוירים היא כזו של אריחי ריצוף עם ציורים צבעוניים לילדים או אפילו ציורי קיר מפורסמים, כדאי שתדעו

להמשך קריאה »

סוגי ריצוף

לפי שאתם נכנסים לתהליך של קבלת החלטות סביב פרויקט ריצוף לבית, כדאי להכיר את הסוגים המרכזיים של סוגי הריצוף, להבין את ההבדלים ביניהם גם ברמה

להמשך קריאה »

הדבקת ריצוף

אחרי שנים ארוכות עם אותו ריצוף, הגעתם להחלטה להחליף ריצוף לבית, או אולי רק ריצוף לאמבטיה או ריצוף למטבח. בפניכם עומדות כעת שתי אפשרויות: החלפת

להמשך קריאה »